top of page
עלון שיווקי.png

'לכתוב מחוץ לתסריט'

כלים מתקדמים (ולא שגרתיים) לכתיבה תסריטאית

*סדרה של 4 סדנאות מעשיות*
 

1. תסריטאות דרך עבודה דינמית עם שחקנים.

2. פיתוח תסריט ע"י מתודות מעולם האימפרוביזציה.

3. כתיבה עלילתית בפרקטיקה דוקומנטרית.

4. תחקיר (פנימי/חיצוני) כמקור לבניית דמויות ועולמות תוכן.

 

תיאור המפגשים

תסריטאות דרך עבודה דינמית עם שחקנים/ות

גישה אחת היא לראות שחקנים כביצועיסטים של טקסט וחזון שהוגדרו מראש. אך אפשר לבחון גישה אחרת, בה השחקנים הם חלק מובנה מהתהליך היצירתי. לאחר שאנו מעניקים מספר הקשרים מהותיים, רגשיים וסיפוריים, אפשר להפוך את השחקנים לחלק בלתי נפרד מהתהליך היצירתי ונופתע לגלות איזה עושר דרמטי וטקסטואלי יכול לנבוע מתהליך עבודה כזה. הרי כל שחקן הוא גם אדם, עם עומק אישיותי ופסיכולוגי, עם הסטוריה, זכרונות, ונקודת מבט יחודית. ברגע שאנו רותמים את כל אלו (בתהליך עבודה דינמי) לתהליך הכתיבה, אנו פותחים פתח מעורר השראה לעושר ותנופה יצירתית.

עולם עלילתי במתודה דוקומנטרית 

תהליך הכתיבה של תסריט חותר לעיצוב עולם שחומר הגלם המרכזי שלו הוא המציאות. מתוך הבנה זו, נחקור את התפר שבין קולנוע עלילתי וקולנוע דוקומנטרי, תוך מתן כלים לכתיבה דרך פרקטיקות דוקומנטריות. ננתח דוגמאות מתוך הסרט 'אפריקה' (אותו ביים אורן גרנר, מנחה הסדנה) בו יושם תהליך כתיבה במתודה זו, ונגלה מתוך תרגול כיצד פרקטיקות דוקומנטריות יכולות לאפשר לנו גישה לחומר גלם תסריטאי בלתי נדלה, מתוך אימוץ גישה של התבוננות וערנות למציאות סביבינו. 

לכתוב עם כלים מעולם האימפרוביזציה
יש משהו בנק' המבט המשחקית, הסקרנית, שהייתה חלק מהותי מהחיים שלנו בתור ילדים (וקצת נשחקה עם החיים), שמאפשרת שטף יצירתי, חיבורים לא צפויים, ומצב כללי של קלילות ושחרור שיפוטיות - יותר מקום של ניסוי וטעייה, חיפוש וגמישות מחשבתית. מה קורה כשמוזגים את האיכויות האלו לתהליך הכתיבה?   

במהלך המפגש  נעבוד עם פרקטיקות מעולמות האימפרוביזציה המקצועית, שיחזירו אותנו לאותו מצב משחקי, ונחווה איך אותו מצב מנטלי, וכלים מעשיים יכולים לקחת את הכתיבה שלנו (ובמיוחד במצבים של מחסום יצירתי) למקומות חדשים ולא צפויים. 

תחקיר (פנימי/חיצוני) כמחצבה לבניית דמויות ועולמות תוכן

צ'כוב כבר אמר מזמן "כל מה שלמדתי על הטבע האנושי למדתי ממני". ואכן, כשאנו ניטיב להתבונן פנימה, המורכבות, העומק והמרחב הפנימי יהיו השיעור הטוב ביותר שנוכל לקבל על בנייה של דמות מורכבת וחד-פעמית. אך גם העולם החיצוני (כתבה שקראנו / סיפור ששמענו מחבר / חומר ארכיוני וכו') יכול להיות מקור השראה למגוון סיפורים. במפגש נתנסה בכלי תחקיר שונים, בין אם מופנים פנימה או החוצה, ונגלה כיצד הם יכולים לספק לנו מרחבים תסריטאיים חדשים.  ​ 

 

להרשמה ופרטים נוספים:

איפה?

סדנאות הבמה, רחוב אמץ 13, תל אביב.

מתי?

מפגש ראשון -  7 באוגוסט 2022 יום א'/ 19:00 עד 21:30

מפגש שני - 8 באוגוסט 2022 יום ב'/ 19:00 עד 21:30

מפגש שלישי+רביעי (כפול) - 12 באוגוסט 2022 יום ו' / 10:00-15:00

עלות הרשמה?

990 שח + מע"מ (סהכ כולל מע"מ 1,158 ש"ח)

*מספר המקומות מוגבל*

*בונוס לנרשמים/ות (בשווי 750 ש"ח)*

כל הנרשמים/ות לקורס יקבלו בחינם את הקלטות שתי סדרות המפגשים האחרונות של קולנוע עצמאי בישראל:

1. סדרת התסריטאות - https://www.indiefilmaker.com/screenwriting

2. סדרת הבימוי - https://www.indiefilmaker.com/directors-masterclass

יש גם המלצות על סדרות המפגשים הקודמות שלנו (:

 

איתי אנגל (עיתונאי ויוצר טלוויזיה)  

"מדובר באנשים מרתקים בצורה בלתי רגילה, מאד התרשמתי, ולעיתים אפילו הופתעתי, מהנכונות שלהם לנדב דוגמאות והתנסויות אישיות שלהם, אם זה מסמכים, תסריטים, סקיצות ראשוניות מהעבודה וטיפים מהחיים האמיתיים ששום דבר לא משתווה אליהם".

***

 נועה שגיא (תסריטאית ויוצרת קולנוע)

"הייתה סדנה נהדרת ומעשירה שנתנה לי כל כך הרבה כלים ותובנות לגבי שיטות עבודה ודרכי חשיבה בזמן תהליך הכתיבה. מרגישה שמה שלא למדתי ב4 שנות תואר בקולנוע למדתי במהלך המפגשים"

***

מוריה קליינרמן שטיינגרט (תסריטאית)

סידרה מקיפה ומעמיקה שמספקת אין סוף כלים ותובנות יוצאות דופן שמאפשרות לדייק את התסריט ולשפר משמעותית את רמת הכתיבה."

***

להרשמה והסדרת תשלום  (או לכל שאלה והבהרה לגבי הקורס): יש להרשם בטופס למעלה או לשלוח מייל ישירות אלי (אורן גרנר)  במייל:  orengerner@gmail.com

או בטלפון (גם ווצאפ סבבה) - 0547832147

 

אם עדין יש לך התלבטות - אני מקיים מפגש מתעניינים/ות בקרוב

ב-1 באוגוסט 2022, ב19:00  אקיים מפגש מתעניינים (אונליין וללא עלות). במפגש אסביר בהרחבה על הקורס וגם אעביר כמה טעימות מהתכנים שנלמד ונתרגל בקורס. לקבלת לינק לזום (ישלח ביום המפגש) יש להצטרף לקבוצת הווצאפ הייעודית כאן (אין חפירות רק אני אכתוב שם כשממש צריך, לא לדאוג): 

https://chat.whatsapp.com/IV14XiXsVFmJ6OZnixIZtB

 

כדאי לשריין ביומן (:

מנחה הסדנה - אורן גרנר (מנהל מיזם 'קולנוע עצמאי בישראל')

היי, נעים להכיר, אני אורן, תסריטאי ובמאי קולנוע וטלוויזיה, הסרטים שכתבתי/ביימתי היו מועמדים לפרסי אופיר, השתתפו בתחרויות הרשמיות של פסטיבל קאן, טורונטו סאנדנס ועוד, זכו בפרסים בינ"ל ונמכרו לגופי שידור בארץ ובעולם. כמו כן, יצרתי מספר פורמטים טלוויזיוניים ששודרו ב-'הוט' ו'קומדי סנטרל' ונמכרו לטריטוריות שונות. העברתי קורסים וסדנאות לקולנוע וכתיבה במוסדות לימוד שונים, בהם בצלאל, מנשר לאמנות, מעלה, בית אריאלה ועוד. 

 

bottom of page